Nowy projekt w ZKiOA

Od października 2019 rozpoczynamy realizację projektu pt. „Sources and Chemical Composition of Particulate Matter in Poland and their Control Strategies (PMCOST)”, którego głównym Beneficjentem jest Uniwersytet Wrocławski (UWr), finansowanego z programu H2020-WIDESPREAD-2018-03-Twinning. Projekt jest realizowany w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego – Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery. Kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Werner, prof. UWr.

Okres realizacji projektu wynosi 3 lata, a całkowity budżet to 800 000 EUR. Partnerami projektu są: UK Research and Innovation (Edinburgh, UK), Norwegian Meteorological Institute (Oslo, Norway), Imperial College of Science and Technology (London, UK), Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (Warszawa, Polska).

Realizacja projektu ma przyczynić się do:

• wzmocnienia współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego z ośrodkami naukowymi będącymi europejskimi liderami badań atmosfery i jej wpływu na człowieka,
  • poszerzenia wiedzy i umiejętności pracowników UWr w zakresie modelowania procesów atmosferycznych oraz oceny wpływu tych procesów na zdrowie i życie człowieka z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi badawczych,
  • umocnienie pozycji naukowej UWr w zakresie badań procesów atmosferycznych,
  • wzrostu współpracy pomiędzy UWr, a jednostkami administracji państwowej, związanymi z oceną jakości powietrza atmosferycznego.

W ramach projektu zaplanowano szereg szkoleń i warsztatów dla pracowników i doktorantów Uwr, z zakresu modelowania procesów atmosferycznych oraz wpływu tych procesów na zdrowie i życie człowieka. Szkolenia będą odbywały się zarówno w zagranicznych jednostkach, które są partnerami projektu, jak również w Uniwersytecie Wrocławskim.