Edukacja

Edukacja i popularyzacja nauki

Jednym z ważnych elementów działalności Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGiRR Uniwersytetu Wrocławskiego jest działalność edukacyjna i popularyzacja wiedzy z meteorologii, klimatologii, ochrony atmosfery oraz tematów pokrewnych.

Prowadzone u nas od ponad siedemdziesięciu lat badania, dotyczące między innymi klimatu gór i obszarów polarnych, klimatu miasta, mikroklimatu jaskiń czy problematyki zanieczyszczeń powietrza, pozwoliły zgromadzić niezwykle ciekawe materiały, którymi chętnie się z Państwem podzielimy.

W ramach naszej oferty edukacyjnej prowadzimy zajęcia zarówno dla najmłodszych – przedszkolaków czy uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej – jak również bardziej specjalistyczne, tematyczne zajęcia dla młodzieży – uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz liceum. Prowadzimy również zajęcia dla dorosłych. Ponadto od wielu lat regularnie uczestniczymy w obchodach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, można u nas również realizować zajęcia w ramach projektu Szkoła w Mieście.

W ramach naszej oferty edukacyjnej proponujemy następujące zajęcia o charakterze popularnonaukowym:

Zwiedzanie Obserwatorium Meteorologicznego ZKiOA

Działające przy Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Obserwatorium Meteorologiczne jest jednostką w pełni wyposażoną we wszystkie niezbędne do pomiarów i obserwacji meteorologicznych przyrządy. Pracujący w nim obserwatorzy mają wieloletnie doświadczenie we współpracy z dziećmi i młodzieżą.

W trakcie zwiedzania dzieci i młodzież zapoznają się z przyrządami meteorologicznymi oraz metodami prowadzenia obserwacji.

Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Zajęcia warsztatowe „Zjawiska pogodowe w Twojej filiżance”

Podczas warsztatów, dzięki prostym doświadczeniom fizycznym wyjaśniamy mechanizmy powstawania wybranych zjawisk pogodowych.

Godzinne zajęcia obejmują trzy powiązane ze sobą grupy tematyczne. W grupie pierwszej przedstawiamy podstawowe właściwości powietrza, związane z zależnością pomiędzy jego ciśnieniem, temperaturą i gęstością. W grupie drugiej omawiana jest rola tych właściwości w formowaniu się cyrkulacji powietrza, zarówno w mikroskali, jak również w skali planetarnej. Grupa trzecia obejmuje zagadnienia związane z obecnością pary wodnej w powietrzu i powstawaniem chmur.

Wykład popularnonaukowy „Jak oddycha jaskinia”

Wydawałoby się, że warunki klimatyczne panujące we wnętrzu jaskiń nie dają klimatologom wielkiego pola do popisu. Jeżeli temperatura powietrza w ciągu całego roku waha się tylko o 0,5°C, wilgotność cały czas wynosi 100%, a ruch powietrza jest praktycznie niewyczuwalny, to aż kusi by powiedzieć „w jaskiniach nic się nie dzieje”.

Jednak w tych stabilnych warunkach zachodzą procesy środowiskowe nie spotykane w innych obszarach Ziemi – powstaje jaskiniowa szata naciekowa, kształtują się unikalne podziemne ekosystemy, konserwowane są również pamiątki z odległej przeszłości – na przykład wykonane tysiące lat temu malowidła naskalne.

Jeśli chcesz poznać tajniki funkcjonowania podziemnego mikroklimatu i dowiedzieć się jak jego zmiany wpływają na środowisko jaskiń – zapraszamy na wykład.

Wykład popularnonaukowy „Czy zje nas Smog? Czyli opowieść o jakości powietrza”

Jakość powietrza i smog, to problem który w ostatnich latach trafił na nagłówki mediów i pierwsze strony gazet. Ale czy problem ten nie jest przypadkiem wyolbrzymiony? Czy jakośc powietrza w naszym kraju jest rzeczywiście tak zła? Czy źródłem najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza jest przemysł, samochody, czy może palenie w piecach? Czy zanieczyszczenia powietrza rzeczywiście tak bardzo szkodzą naszemu zdrowiu? O tym wszystkim można dowiedzieć się na naszym wykładzie, poświęconym problematyce jakości powietrza.

Wykład przygotowany został w ramach realizowanego w naszym Zakładzie projektu „LIFE-APIS/PL – System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element poprawy jakości życia”.

Wykład dostępny jest zarówno w wersji dla najmłodszych, jak też w wersji dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

Oprócz zajęć wymienionych powyżej istnieje również możliwość przygotowania specjalnych zajęć np. dla maturzystów chcących pogłębić swoją wiedzę z zagadnień klimatyczno-meteorologicznych.

Więcej informacji:
Tymoteusz Sawiński
tel. 071-348-54-41 wew. 300
e mail: tymoteusz.sawinski@uwr.edu.pl