Czy wiesz czym oddychasz?

W Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery rozpoczyna się realizacja nowego projektu: „Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza – LIFE-MAPPINGAIR/PL”. Projekt jest finansowany z funduszy Komisji Europejskiej, w ramach instrumentu finansowego LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowity budżet projektu wynosi 8 218 592 PLN. UWr jest liderem projektu, a partnerami Politechnika Wrocławska – Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Projektem kieruje dr Tymoteusz Sawiński (Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery).

Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem zakończonego z w 2017 roku projektu LIFE-APIS/PL „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia”, finansowanego również w ramach instrumentu LIFE i dotacji NFOŚiGW (budżet 4 359 924 PLN). W ramach projektu powstał m.in. system prognoz biometeorologicznych i jakości powietrza: powietrze.uni.wroc.pl.

Łączy on w sobie aspekty naukowe (prognozowanie jakości powietrza) oraz praktyczne, wychodząc naprzeciw aktualnym problemom środowiskowym i oczekiwaniom społecznym, takim jak poprawa jakości powietrza czy powszechny dostęp do wiarygodnej informacji o zanieczyszczeniach powietrza w miejscu zamieszkania. Tematyka projektu nawiązuje do głównych problemów badawczych aktualnych w UE, w tym zdefiniowanych w planowanym programie Horyzont Europa, wpisuje się również w założenia unijnej polityki środowiskowej.

Celem projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL jest budowa platformy edukacyjnej, poświęconej problematyce jakości powietrza. Będzie ona integrować rozwiązania wdrożone w ramach Projektu LIFE-APIS/PL (Geoportal NaszePowietrze), z nowymi narzędziami edukacyjnymi i informacyjnymi.

Główne zadania zaplanowane w ramach Projektu obejmują:

  1. Zaprojektowanie i wdrożenie portalu edukacyjnego w oparciu o technologię MOOC. Portal będzie zawierał kursy/szkolenia i bazę wiedzy o jakości powietrza, skutkach środowiskowych i zdrowotnych oraz sposobach ograniczenia emisji oraz kalkulator emisji i rozprzestrzeniania zanieczyszczeń powietrza.
  2. Zaprojektowanie i rozbudowa systemu informacyjnego o jakości powietrza w regionie, obejmujące portal emisyjny, system informacji o jakości powietrza oraz rozbudowane prognozy jakości powietrza (prognozy ensamble z możliwością asymilacji danych pomiarowych)
  3. Zaprojektowanie i wdrożenie systemu społecznego monitoringu jakości powietrza, w tym przygotowanie, zainstalowanie niskokosztowych czujników wraz z systemem transmisji danych oraz integrację wyników pomiarów realizowanych w ramach sieci z przygotowywaną platformą
  4. Zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych „Czy wiesz czym oddychasz” wraz z przeszkoleniem edukatorów.