Dolnośląski Festiwal Nauki w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery - podsumowanie

Od paru juz lat tradycją stał się udział pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w corocznym święcie, jakim jest Dolnośląski Festiwalu Nauki. Zaproponowany przez nas program popularnonaukowy, prezentowany w ramach bloku tematycznego „Nauki o Ziemi. Środowisko” obejmował wykłady oraz zajęcia warsztatowe skierowane do dzieci i młodzieży. Ponadto, w tegorocznej, XVI edycji Festiwalu, nasz Zakład był organizatorem jednej z imprez wiodących - „Wrocławskiego Kalejdoskopu Środowiskowego”. Koordynatorem całości festiwalowych działań z ramienia Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego była dr Anetta Drzeniecka – Osiadacz.

Pomimo kapryśnej pogody, która często próbowała grozić nam deszczem, podczas Festiwalu Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery odwiedziło 1196 osób, w tym na wycieczkach gościliśmy 772 osoby wraz z 78 opiekunami, a na warsztatach 245 dzieci i 33 opiekunów.

Zespół w składzie: Anetta Drzeniecka-Osiadacz, Magdalena Korzystka-Muskała, Justyna Krynicka, Piotr Modzel, Piotr Muskała oraz Tymoteusz Sawiński zaproponował różnorodne zajęcia warsztatowe, skierowane głownie do szkół podstawowych. Chętni mogli wybrać interesujące ich zagadnienie i m. in. sprawdzić czy można wykorzystywać energię słońca i wiatru na terenach zurbanizowanych („Słońce i wiatr, czyli o wykorzystaniu energii odnawialnej w mieście”), dowiedzieć się, jakie urządzenia służą do badań klimatu („Przyrządy meteorologiczne wczoraj i dziś”), odbyć krótki kurs pt. „Ciepło – zimno, czyli termodynamika dla najmłodszych”, odpowiedzieć sobie na pytanie „Kto widział wiatr?”, zrobić kilka doświadczeń na zajęciach „Laboratorium pod chmurką, czyli chemia w atmosferze” oraz poznać jedną z najpopularniejszych obecnie technik badań geograficznych na zajęciach Małgorzaty Werner „GIS – narzędzie współczesnej geografii”. Oczywiście nie mogło zabraknąć w naszej ofercie zajęć dla najmłodszych uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, czyli przedszkolaków. Zostali przez nas tradycyjnie zaproszeni na warsztaty zatytułowane „Zjawiska pogodowe w małej filiżance”. Bogata oferta przyciągnęła na ul. Kosiby wiele grup, głównie szkolnych, ale w murach Zakładu mogliśmy gościć również dzieci pod opieką rodziców w ramach dnia rodzinnego. Wtedy to na zajęciach „Zrób sobie przyrząd meteorologiczny” każdy mógł pod czujnym okiem specjalistów wykonać podstawowe przyrządy mierzące pogodę.

 Oprócz zajęć warsztatowych zaproponowaliśmy również serię wykładów popularnonaukowych, na których gościliśmy szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie. Marek Błaś przedstawił „Ekstrema klimatyczne na Dolnym Śląsku”, Mieczysław Sobik zabrał głos w dyskusji na popularny ostatnio temat podczas wykładu „Globalne ocieplenie – fakty i mity”. Piotr Muskała zaprosił swych słuchaczy na wycieczkę za koło podbiegunowe podczas zajęć „Spitsbergen – dziki świat lodu”, a innych próbował przekonać do poruszania się komunikacją miejską podczas wykładu „Eko-transport – dlaczego warto jeździć autobusami i tramwajami”. Natomiast Justyna Krynicka pokazała jak wygląda świat zwierząt i roślin pod okiem mikroskopu podczas wykładu „Co wisi w powietrzu?”.

Interesującym punktem programu DFN był spacer „Klimat z wieży” pod przewodnictwem Krzysztofa Migały. Spotkanie odbyło się w murach Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy mogli zwiedzić nie tylko sale Muzeum UWr, ale także zapoznać się z historią badań klimatu we Wrocławiu, które zostały zapoczątkowane na Wieży Matematycznej. W ramach imprezy wiodącej odbyły się również otwarte zajęcia przy ul. Kuźniczej „Z pomiarami na miasto”, które zorganizowano we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Oczywiście stałym punktem programu DFN przy ul. Kosiby były wycieczki z obserwatorami po ogródku meteorologicznym Obserwatorium Zakładu, w ramach zajęć pt. „Tak obserwujemy pogodę”. Zajęcia te były częścią prezentacji związanej z edukacyjnym Projektem EKOLOGIA, a podczas ich trwania dzieci i młodzież pod opieką opiekunów mogły sprawdzić, w jaki sposób dokonuje się podstawowych pomiarów meteorologicznych oraz jak wygląda praca synoptyka. W rolę przewodników po świecie meteorologii wcielili się Marek Kowalczyk, Piotr Ropuszyński, Małgorzata Werner, Marek Błaś, Michał Godek oraz studenci geografii, ze specjalizacji Klimatologia i Ochrona Atmosfery.

Z Projektem EKOLOGIA związane były również zorganizowane gościnnie na terenie naszego zakładowego ogrodu zajęcia warsztatowe z gleboznawstwa, pt. „Po czym depczemy, czyli gleba nie jedno ma imię”. Prowadzili je w świetnym stylu geografowie z Zakładu Geografii Fizycznej – Bartosz Korabiewski, Jerzy Raczyk, Krzysztof Rękas i Barbara Schutty.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się premierowe zajęcia, zaproponowane przez studentów specjalizacji Klimatologia i Ochrona Atmosfery. Zorganizowana przez nich gra terenowa, pt. „Podchody meteorologiczne” połączyła w sobie zabawę i naukę, a jej uczestnicy, rywalizując na terenie ZKiOA oraz Parku Szczytnickiego mieli możliwość nie tylko dobrze się bawić, ale poprzez zabawę poznać również podstawy meteorologii a także inne zagadnienia z szeroko pojętej geografii. Zabawa przygotowana została pod kątem najmłodszych i składała się z kilkunastu stanowisk, na których dzieciaki stopniowo odkrywały zagadki, zadania oraz wskazówki w jaki sposób odnaleźć kolejne stacje podchodów. Oprócz zagadnień typowo meteorologicznych, najmłodsi mieli możliwość wykazać się umiejętnością orientacji w terenie, korzystania z kompasu, „czytania” przyrody czy umiejętnością posługiwania się mapą – co stanowiło nie lada gratkę dla naszych „Podchodowiczów”. Ponadto, po zakończeniu zabawy każdy uczestnik został słodko nagrodzony pysznymi lizakami, grupy szkolne uczestniczące w „Podchodach” otrzymały również na pamiątkę niezwykłe przyrządy do pomiaru temperatury – termoskopy Galileusza. Zainteresowanie tegoroczną, pierwszą edycją „Podchodów Meteorologicznych” okazało się  znacznie większe, niż przewidzieli to organizatorzy. W grze wzięły udział 3 grupy po 25 osób.

W pracach organizacyjnych związanych z przygotowaniem obchodów Festiwalu w Zakładzie duży udział brała Ewa Mizia-Godek jak również studenci specjalizacji, Odpowiadali oni za sprawy porządkowe jak również doskonale prowadzili nasz festiwalowy sekretariat.

Opracowanie: Justyna Krynicka, Karolina Ciechańska-Sędłak, Tymoteusz Sawiński

 

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl