Aktualności
Padł rekord temperatury
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W sobotę 8 sierpnia 2015 r., około godz. 15:47, termometry w Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr przy ul. Kosiby na wrocławskim Biskupinie wskazały dokładnie 38,9 stopni Celsjusza. To najwyższa temperatura odnotowana we Wrocławiu od 1791 roku, tj. od początku systematycznie prowadzonych pomiarów. Poprzedni rekord dla Wrocławia padł 31 lipca 1994 roku i był o jeden stopień niższy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule dr Marka Błasia zamieszczonym w serwisie informacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego.

 
Rekordowe upały...
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Trwają rekordowe upały. W tym sezonie (do dnia 10.08) w Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery odnotowano już 21 dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 stopni Celsiusza. W dotychczasowej historii pomiarów, prowadzonych w naszym Obserwatorium od roku 1946, odnotowano jedynie 5 lat w których dni upalnych było więcej. Według prognoz takie upały potrwają aż do końca tygodnia.

Na stronie www Gazety Wrocławskiej można było śledzić bezpośrednią relację z naszego Zakładu, związaną z tymi rekordowymi temperaturami. 

 
Wizyta dr Karstena Skjotha
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W czerwcu i lipcu 2015 r. Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego będzie gościł jako profesora wizytującego dr Carstena Skjotha z National Pollen and Aerobiology Research Unit, Worcester University (Wlk. Brytania).

Dr Carsten Skjoth zajmuje się modelowaniem procesów atmosferycznych, w tym transportem oraz emisją zanieczyszczeń (w tym alergenów) z wykorzystaniem modeli m.in. WRF, WRF-Chem oraz HYSPLIT, jak również zastosowaniami dronów w badaniach środowiska.

W ramach wizyty dr Carsten Skjoth będzie prowadził, wspólnie z pracownikami IGiRR, warsztaty terenowe „Zastosowanie dronów w badaniach środowiska”. Wraz z zespołem z naszego Zakładu będzie również pracował nad asymilacją szczegółowych danych meteorologicznych uzyskanych przy pomocy dronów w modelach meteorologicznych o wysokiej rozdzielczości przestrzennej.

Wizyta odbędzie się w ramach projektu „Rozwój potencjału i oferty edukacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego szansą zwiększenia konkurencyjności Uczelni”  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 
Kolejny nabór na Interdyscyplinarne Studia Polarne
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Rozpoczął się kolejny nabór na Interdyscyplinarne Studia Polarne III stopnia , prowadzone przez Centrum Studiów Polarnych. Nabór trwa do 15 sierpnia 2015 r. Szczegółowe informacje oraz regulaminy znajdą Państwo na stronie: http://www.polarknow.us.edu.pl/isp/rekrutacja/

 
Zaćmienie Słońca
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W piątek, 20.03.2015, między godziną 8:41 a 11:02 UTC mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca.

Niemalże bezchmurne niebo, na którym pojawiały się tylko nieliczne chmury piętra wysokiego, stwarzało idealne warunki do śledzenia przebiegu zjawiska. Brak wpływu zachmurzenia umożliwił również jednoznaczną identyfikację wpływu zaćmienia na panujące warunki meteorologiczne. Wybrane wyniki pomiarów zarejestrowane w naszym Obserwatorium zestawiono na załączonych wykresach.

 
Inauguracja działalności Polskiego Konsorcjum Polarnego
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Dnia 21 października 2014 r. Polskie Konsorcjum Polarne (PKPol) rozpoczęło swoją działalność plenarnym posiedzeniem Rady i wyborem władz. Jest to związek 18 instytucji naukowych, które połączyły swoje siły dla efektywnego badania obszarów polarnych w celu lepszego poznania zmian zachodzących w ich środowisku przyrodniczym oraz ich oddziaływania na inne obszary Ziemi. Skład Konsorcjum tworzy 13 uczelni wyższych oraz 5 instytutów naukowych. Konsorcjum współpracuje ściśle z Komitetem Badań Polarnych PAN, który patronował jego powstawaniu.

Przewodniczącą PKPol na najbliższe 4 lata została wybrana mgr Agnieszka Kruszewska, wicedyrektor Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, funkcje Zastępców objęli prof. UG dr hab. Leszek Łęczyński (Uniwersytet Gdański) oraz prof. dr hab. Wiesław Ziaja (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Sekretariat PKPol, kierowany przez dr Maję Lisowską, mieści się na Uniwersytecie Śląskim przy Centrum Studiów Polarnych. Uniwersytet Wrocławski jest reprezentowany w Konsorcjum przez dr. hab. prof. Krzysztofa Migałę (Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery) i prof. dr hab. Bronisława Wojtunia (Wydział Nauk Biologicznych, Katedra Ekologii, Biogeochemii i Ochrony Środowiska).

Więcej…
 
Polskie kroki milowe w badaniach Arktyki
Wpisany przez Krzysztof Migała   

Przeobrażenie fiordu Hornsund w cieśninę łączącą ciepłe wody atlantyckie z zimnymi wodami Morza Barentsa spowoduje ogromne zmiany w regionalnej cyrkulacji oceanicznej, wpłynie na lokalny klimat oraz zmieni funkcjonowanie tamtejszych ekosystemów.

W czasopiśmie AMBIO ukazał się jako „Online First” artykuł autorstwa W Ziaji i  K. Ostafina, w którym sformułowano wniosek, że postępująca deglacjacja Svalbardu spowoduje, że w ciągu najbliższych 20 lat południowa część Spitsbergenu czyli Sørkapp Land  oddzieli się jako wyspa o powierzchni 1300 km2.  Wniosek sformułowano na podstawie ogólnych przesłanek geologicznych i obserwacji tempa deglacjacji obszaru. Warto dodać, iż twardych i niepodważalnych dowodów dostarczyły dopiero pomiary georadarowe przeprowadzone przez M. Grabca i D. Ignatiuka wiosną 2014 roku (M. Grabiec inf. ustna).  Ta śmiała teza, że  Sørkapp Land  stanie się wyspą została sformułowana przez J. Janię, P. Głowackiego i J. Moore’a w 2000 roku dzięki pierwszym rekonesansowym pomiarom z zastosowaniem mało wtedy znanej technice GPR.

Ziaja W., Ostafin K., 2014. Landscape–seascape dynamics in the isthmus between Sørkapp Land and the rest of Spitsbergen: Will a new big Arctic island form? Ambio, DOI 10.1007/s13280-014-0572-1.
 

 
Crepuscular rays
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W piątek, 05.09 na wieczornym niebie można było obserwować ciekawe zjawisko – cienie bardzo odległych chmur Cb wyraźnie odznaczające się na tle podświetlonych zachodzącym Słońcem chmur piętra wysokiego. Było ono widoczne przez kilka minut, około godziny 20:10 – 20:20, czyli ponad 40 minut po zachodzie Słońca. Z archiwalnych map radarowych wynika, że w sektorze zachodnim, jedyne większe chmury znajdowały się w tym czasie w rejonie Zwickau – Plauen i Fuldy, czyli około 340 i 520 km od Wrocławia.

Więcej…
 
Pierwszy pilot polarny Jan Nagórski - setna rocznica pionierskich lotów w Arktyce
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

21 sierpnia 2014 przypada 100. rocznica pierwszego lotu samolotu nad obszarami arktycznymi. Wyczynu tego dokonał Jan Nagórski, pochodzący z Włocławka polski pilot, służący w armii carskiej Rosji. Miejscem startu była osada Olgino, położona nad Zatoką Krzyżową, na zachodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, w archipelagu Nowej Ziemi (74° 18’ N, 55° 19’ E).

Pionierski lot, przeprowadzony na wyposażonym w podwozie pływakowe samolocie Farman MF.11, stanowił wstęp znacznie większej operacji lotniczej przeprowadzonej przez Nagórskiego w okresie od 21.08 do 13.09.2014 i będącej częścią szerokiej akcji poszukiwawczej trzech zaginionych rosyjskich wypraw arktycznych: Siedowa, Brusiłowa i Rusanowa. Pomysłodawcą wykorzystania samolotu był jeden z koordynatorów akcji – admirał Żdanko. Szczegółową koncepcję i plan działań lotniczych opracował Nagórski.

Więcej…
 
Zaproszenie do udziału w pracach Komitetu Sterującego projektu LIFE-APIS/PL
Wpisany przez Magdalena Korzystka-Muskała   

Chcieliśmy serdecznie zaprosić zainteresowane osoby i instytucje do do udziału w pracach Komitetu Sterującego naszego projektu. Celem prac komitetu jest opiniowanie realizowanych przez nas zadań. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie informacyjnej Projektu

 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 2 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl