Aktualności
Doktora Sobika relacja z antypodów

W dniach 13-17 stycznia 2014 roku w Melbourne odbyła się WorldDendro2014 czyli 9th International Conference on Dendrochronology stanowiąca największe cykliczne spotkanie w zakresie wykorzystania w nauce i praktyce sekwencji słojów drzew. W konferencji wzięli udział także reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego: Piotr Owczarek i Mieczysław Sobik - ze wstępnymi wynikami grantu "Przestrzenne uwarunkowania zmian w górnoreglowych ekosystemach świerkowych w świetle struktury depozycji zanieczyszczeń atmosferycznych w wybranych pasmach gór Polski" kierowanego przez Marka Błasia - wygłaszając w imieniu zespołu (oprócz już wymienionych: Ewa Myśków, Michał Godek, Justyna Lisok i Filip Duszyński) 2 referaty i prezentując 3 postery.

Więcej…
 
Nowa monografia Karkonoszy
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W ostatnich dniach ukazało się nowe opracowanie monograficzne poświęcone Karkonoszom, - "Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego", pod redakcją R. Knapik i A. Raja, wydane staraniem Karkonoskiego Parku Narodowego, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Licząca 500 stron książka stanowi obszerne kompendium, opisujące w 18 rozdziałach wszytkie komponenty środowiska przyrodniczego Karkonoszy, zagadnienia ich ochrony oraz problematykę występujących w Karkonoszach zagrożeń środowiskowych.

Warto zaznaczyć, że rozdział pt. "Klimat", przygotowany przez zespół autorów: M. Sobik, M. Błaś, K. Migała, M. Godek (ZKiOA) i T. Nasiółkowski (IMGW), stanowi nie tylko podsumowanie długoletnich badań prowadzonych przez ośrodek wrocławski. Opracowanie jest również próbą nowego spojrzenia na zagadnienie klimatu Karkonoszy, zwłaszcza w odniesieniu do czynników i procesów odpowiadających za jego przestrzenne zróżnicowanie.
Rozdział "Klimat" w wersji pdf dostępny tutaj

Zmieniony: Czwartek, 30 Styczeń 2014 09:38
 
Prognozy długoterminowe na stronach NOAA
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Na naszej stronie internetowej uaktualnione zostały odsyłacze do stron www, prezentujących długoterminowe prognozy pogody dla całej kuli ziemskiej oraz wybranych regionów swiata. Prognozy te udostępniane są przez Climate Prediction Center - agendę NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), czylii amerykańskiego odpowiednika naszego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opracowano je na podstawie modelu prognostycznego Climate Forecasts System version 2, wdrożonego do użytku w marcu 2011 r.

Na stronach udostępnionych przez CPC można znaleźć między innymi prognozy rozkładu przestrzennego anomalii wybranych parametrów meteorologicznych na najbliższe 6 miesięcy (przykład tutaj). Należy zaznaczyć, że tego rodzaju przewidywania nie maja na celu ścisłego określenia rzeczywistych wielkości parametrów meteorologicznych, ilustrują jedynie najbardziej prawdopodobny trend nadchodzących zmian pogody w skali sezonowej.

Zmieniony: Wtorek, 14 Styczeń 2014 11:09
 
Świąteczny prezent
Wpisany przez Magdalena Korzystka-Muskała   

W przedświąteczny poranek 23 grudnia powitała nas we Wrocławiu piękna tęcza, powstała na kroplach krótkiego, przelotnego deszczu, oświetlonych promieniami wschodzącego Słońca. Początkowo widoczny był jedynie jej fragment, ale bardzo szybko mogliśmy zaobserwować cały łuk tęczy głównej. Dodatkowo przez większość czasu bardzo wyraźna była tęcza wtórna.

Tęcza to układ koncentrycznych łuków powstałych w wyniku odbijania i rozszczepiania światła Słońca lub Księżyca, padającego na zespól kropelek wody w atmosferze. W tęczy głównej barwa fioletowa występuje po wewnętrznej stronie (promień 40°), a barwa czerwona po zewnętrznej stronie (promień 42°). Tęcza wtórna jest znacznie mniej wyraźna od tęczy głównej, dlatego rzadziej zwracamy na nią uwagę. Jej cechą charakterystyczną jest również odwrotny w stosunku do tęczy głównej układ barw – barwa czerwona występuje po stronie wewnętrznej (promień 50°), a fioletowa na zewnątrz (promień 54°). Przy obserwowaniu tęczy rzadko zwracamy uwagę na inne, towarzyszące jej zjawiska. Jednym z nich jest np. ciemny pas nieba, leżący pomiędzy tęczą główną i wtórną, zwany pasem Aleksandra. Jego ciemniejsza barwa uwydatnia kolory tęczy i to między innymi dzięki niemu dzisiejsze zjawisko było tak wyraziste.

Więcej informacji o tęczy i innych zjawiskach optycznych w atmosferze można znaleźć na stronie http://www.atoptics.co.uk/bows.htm

Zmieniony: Poniedziałek, 23 Grudzień 2013 21:05
 
35th Polar Symposium 2014 - Diversity and state of polar ecosystems
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 4 - 7 czerwca 2014 odbędzie się jubileuszowe - 35 Sympozjum Polarne. Obecna edycja konferencji poświęcona będzie problematyce zróżnicowania oraz kondycji ekosystemów polarnych w odniesieniu do obserwowanych współcześnie zmian środowiskowych.

Impreza organizowana jest pod auspicjami Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, Association of Polar Early Career Scientists oraz Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a honorowy patronat nad nią objęli Rafał Dutkiewicz Prezydent Wrocławia oraz J. M. prof. dr hab. Marek Bojarski Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównym organizatorem Sympozjum jest Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.

Więcej szczegółów na stronach www konferencji:
Strona w języku polskim: www.geogr.uni.wroc.pl/index.php/pl/konferencje
Strona w języku angielskim: www.geogr.uni.wroc.pl/index.php/en/conferences

Zmieniony: Środa, 22 Styczeń 2014 11:37
 
22nd Cartographic School 2014
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 6 - 9 maja 2014 w Książu koło Wałbrzycha odbędzie się 22 Szkoła Kartograficzna, której głównym organizatorem jest Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr. Obecna edycja Szkoły poświęcona będzie roli geoinformatyki w badaniach atmosfery i klimatu. Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie www.cartoschool.uni.wroc.pl

Zmieniony: Niedziela, 01 Grudzień 2013 21:47
 
Kurs auditora wewnętrznego Systemów Zarządzania Środowiskowego
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 29.11-01.12.2013 w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery odbył się kurs auditu wewnętrznego w zakresie zgodności z normą ISO 14001. Norma ta stanowi jeden z obowiązujących standardów certyfikacji jakości dla systemów zarządzania środowiskowego. Kurs przeprowadzony został przez firmę SGS (Société Générale de Surveillance).

Ideą szkolenia, adresowanego przede wszystkim do naszych studentów, było rozszerzenie ich kompetencji w zakresie praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej podczas studiów. Wzięło w nim udział 21 osób, głównie studentów specjalności Klimatologia i Ochrona Atmosfery oraz studentów Ochrony Środowiska. Podczas 24 godzin zajęć uczestnicy zapoznali się z podstawowymi założeniami systemu zarządzania środowiskowego oraz wymogami normy ISO 14001, przede wszystkim jednak ćwiczyli rozwiązywanie problemów z jakimi mogą się spotkać przeprowadzając audit środowiskowy. Całość zakończył egzamin, a osoby które pomyślenie go przeszły otrzymają Certyfikat Auditora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Inicjatorką i organizatorką szkolenia była dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z naszego Zakładu. 

Zmieniony: Poniedziałek, 23 Grudzień 2013 21:17
 
Serwis Pogoda on-line znów działa

W dniu 18.11.2013 wznowiona została działalność serwisu Pogoda on-line. Ze względu na trwający proces reorganizacji Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, w działaniu serwisu mogą wciąż występować przerwy.

Zmieniony: Wtorek, 19 Listopad 2013 10:08
 
Konferencja "Research, protection and utilization of Caves"
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 23-26.09.2013 w Liptovskiej Sielnicy na Słowacji odbyła się 9. Naukowa Konferencja Research, protection and utilization of Caves (Výskum, využívanie a ochrana jaskýň). Konferencja zorganizowana została przez Štátnou Ochrane Prírody Slovenskej Republiky – Správe Slovenských Jaskýň w Liptovskim Mikulášu we współpracy z Asosciáciou slovenských geomorfológov pri SAV, Geologicým ústavem Akademii věd Českiej Republiky oraz Polskim Towarzystwem Geologicznym. Na konferencji Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery reprezentowali Magdalena Korzystka-Muskała, Tymoteusz Sawiński oraz dr Jacek Piasecki – emerytowany członek naszego zespołu i jeden z inicjatorów badań speleo-klimatologicznych w ośrodku wrocławskim.

Więcej…
 
Dolnośląski Festiwal Nauki w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery - podsumowanie

Od paru juz lat tradycją stał się udział pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w corocznym święcie, jakim jest Dolnośląski Festiwalu Nauki. Zaproponowany przez nas program popularnonaukowy, prezentowany w ramach bloku tematycznego „Nauki o Ziemi. Środowisko” obejmował wykłady oraz zajęcia warsztatowe skierowane do dzieci i młodzieży. Ponadto, w tegorocznej, XVI edycji Festiwalu, nasz Zakład był organizatorem jednej z imprez wiodących - „Wrocławskiego Kalejdoskopu Środowiskowego”. Koordynatorem całości festiwalowych działań z ramienia Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego była dr Anetta Drzeniecka – Osiadacz.

Pomimo kapryśnej pogody, która często próbowała grozić nam deszczem, podczas Festiwalu Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery odwiedziło 1196 osób, w tym na wycieczkach gościliśmy 772 osoby wraz z 78 opiekunami, a na warsztatach 245 dzieci i 33 opiekunów.

Więcej…
 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 4 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl