Aktualności
22nd Cartographic School 2014
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 6 - 9 maja 2014 w Książu koło Wałbrzycha odbędzie się 22 Szkoła Kartograficzna, której głównym organizatorem jest Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr. Obecna edycja Szkoły poświęcona będzie roli geoinformatyki w badaniach atmosfery i klimatu. Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie www.cartoschool.uni.wroc.pl

Zmieniony: Niedziela, 01 Grudzień 2013 21:47
 
Kurs auditora wewnętrznego Systemów Zarządzania Środowiskowego
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 29.11-01.12.2013 w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery odbył się kurs auditu wewnętrznego w zakresie zgodności z normą ISO 14001. Norma ta stanowi jeden z obowiązujących standardów certyfikacji jakości dla systemów zarządzania środowiskowego. Kurs przeprowadzony został przez firmę SGS (Société Générale de Surveillance).

Ideą szkolenia, adresowanego przede wszystkim do naszych studentów, było rozszerzenie ich kompetencji w zakresie praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej podczas studiów. Wzięło w nim udział 21 osób, głównie studentów specjalności Klimatologia i Ochrona Atmosfery oraz studentów Ochrony Środowiska. Podczas 24 godzin zajęć uczestnicy zapoznali się z podstawowymi założeniami systemu zarządzania środowiskowego oraz wymogami normy ISO 14001, przede wszystkim jednak ćwiczyli rozwiązywanie problemów z jakimi mogą się spotkać przeprowadzając audit środowiskowy. Całość zakończył egzamin, a osoby które pomyślenie go przeszły otrzymają Certyfikat Auditora Wewnętrznego Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Inicjatorką i organizatorką szkolenia była dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z naszego Zakładu. 

Zmieniony: Poniedziałek, 23 Grudzień 2013 21:17
 
Serwis Pogoda on-line znów działa

W dniu 18.11.2013 wznowiona została działalność serwisu Pogoda on-line. Ze względu na trwający proces reorganizacji Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, w działaniu serwisu mogą wciąż występować przerwy.

Zmieniony: Wtorek, 19 Listopad 2013 10:08
 
Konferencja "Research, protection and utilization of Caves"
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 23-26.09.2013 w Liptovskiej Sielnicy na Słowacji odbyła się 9. Naukowa Konferencja Research, protection and utilization of Caves (Výskum, využívanie a ochrana jaskýň). Konferencja zorganizowana została przez Štátnou Ochrane Prírody Slovenskej Republiky – Správe Slovenských Jaskýň w Liptovskim Mikulášu we współpracy z Asosciáciou slovenských geomorfológov pri SAV, Geologicým ústavem Akademii věd Českiej Republiky oraz Polskim Towarzystwem Geologicznym. Na konferencji Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery reprezentowali Magdalena Korzystka-Muskała, Tymoteusz Sawiński oraz dr Jacek Piasecki – emerytowany członek naszego zespołu i jeden z inicjatorów badań speleo-klimatologicznych w ośrodku wrocławskim.

Więcej…
 
Dolnośląski Festiwal Nauki w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery - podsumowanie

Od paru juz lat tradycją stał się udział pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w corocznym święcie, jakim jest Dolnośląski Festiwalu Nauki. Zaproponowany przez nas program popularnonaukowy, prezentowany w ramach bloku tematycznego „Nauki o Ziemi. Środowisko” obejmował wykłady oraz zajęcia warsztatowe skierowane do dzieci i młodzieży. Ponadto, w tegorocznej, XVI edycji Festiwalu, nasz Zakład był organizatorem jednej z imprez wiodących - „Wrocławskiego Kalejdoskopu Środowiskowego”. Koordynatorem całości festiwalowych działań z ramienia Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego była dr Anetta Drzeniecka – Osiadacz.

Pomimo kapryśnej pogody, która często próbowała grozić nam deszczem, podczas Festiwalu Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery odwiedziło 1196 osób, w tym na wycieczkach gościliśmy 772 osoby wraz z 78 opiekunami, a na warsztatach 245 dzieci i 33 opiekunów.

Więcej…
 
Badania dendroklimatologiczne w Arktyce
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 12 – 16 sierpnia b.r. odbyła się krótka, rekonesansowa wyprawa do dolnej Arktyki, poświęcona badaniom dendroklimatologicznym. Zorganizowano ją jako wspólne przedsięwzięcie Zakładu Geografii Fizycznej i Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery naszego Instytutu, oraz Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W wyprawie uczestniczyli: Magdalena Opała (WNoZ UŚ) oraz Krzysztof Migała, Piotr Owczarek i Tymoteusz Sawiński (IGRR UWr).

Badania prowadzono na obszarze położonego za kołem polarnym norweskiego regionu Troms, przede wszystkim w lasach porastających wybrzeże morskie oraz zbocza fiordów do wysokości około 400 m n.p.m. oraz w położonej powyżej tej wysokości strefie tundry. Ideą zaplanowanych prac było rozpoznanie warunków i potencjału dla prowadzenia kompleksowych badań dendrochronologicznych i dendroklimatologicznych w regionie, a zwłaszcza wytypowanie gatunków wskaźnikowych, określenie przeciętnego wieku roślin oraz zbadanie ich przydatności dla rekonstrukcji zmian klimatycznych w obszarze arktycznej części wybrzeża Norwegii. W efekcie przeprowadzonych prac pozyskano ponad 100 próbek drewna, które będą stanowić podstawę dla dalszych analiz dendroklimatologicznych.

Podczas wyprawy jej uczestnicy mogli skorzystać z wyjątkowej gościnności sióstr karmelitanek bosych z Karmelu w Tromsø. Dzięki ich uprzejmości prowadzony przez wspólnotę dom pielgrzyma stał się doskonałą bazą dla prowadzonych badań terenowych.

 
Rozpoczął się sezon pylenia bylicy
Wpisany przez Justyna Krynicka   

W atmosferze Wrocławia pojawiły się już pierwsze ziarna bylicy, uznawanej za jeden z głównych alergenów letnich w Polsce. Bylica (Artemisia sp.) jest popularną rośliną, spotykaną na polach, przydrożach, w dolinach rzecznych oraz na miejscach związanych bezpośrednio z człowiekiem. Wchodzi w skład zbiorowisk roślinnych, które pojawiają się przy osiedlach ludzkich oraz w innych miejscach przekształconych przez człowieka, jak np. nasypy, śmietniska, ruiny, przydroża, drogi lub linie kolejowe. Pojawia się wszędzie tam, gdzie gleby są silnie zaburzone przez człowieka i odznaczają się wzmożoną zasobnością w rozmaite sole mineralne, zwłaszcza azotany i fosforany.

Czytaj więcej...
 
Dni Otwarte Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 21-22 czerwca odbyły się Dni Otwarte naszego macierzystego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Na imprezie nie zabrakło oczywiście Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery. Nasz zespół, w składzie Anetta Drzeniecka-Osiadacz, Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Modzel, Piotr Muskała i Tymoteusz Sawiński przygotował warsztaty pt. "Jak mierzymy pogodę", oprócz warsztatów przedstawiliśmy również dwa wykłady popularnonaukowe - "Podziemny świat jaskiń" autorstwa Tymoteusza Sawińskiego i Magdaleny Korzystki oraz "Nauka za kręgiem polarnym, czyli geografowie w Arktyce", przygotowany i przedstawiony przez kierownika naszego Zakładu Krzysztofa Migałe oraz Piotra Muskałę.

Poniżej fotorelacja z imprezy.

 
XIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki
Wpisany przez Justyna Krynicka   

19 czerwca 2013r. zespół pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w składzie Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Muskała oraz Tymoteusz Sawiński brał udział w XIII Spotkaniu Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Uczestnicy tegorocznej edycji gościli na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkania OKDF są poświęcone wymianie idei i technik prezentowania eksperymentów dydaktycznych w zakresie nauk przyrodniczych. Odbywają się co roku, a patronat nad nimi obejmują kolejno uczelnie wyższe największych polskich ośrodków akademickich.

Więcej…
 
Seminarium Stowarzyszenia Klimatologów Polskich
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

14 czerwca 2013 r. na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Seminarium Stowarzyszenia Klimatologów Polskich pt. Monitoring klimatu - metody i opracowania. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz omówienie różnych problemów towarzyszących badaniu klimatu, takich jak zasady wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych, ujednolicenie stosowanych definicji, a także problemy związane ze wstępnym opracowaniem materiałów pomiarowych oraz doborem odpowiednich wskaźników do opisu warunków klimatycznych.

Uczestniczący w Seminarium przedstawiciele Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery - Marek Błaś i Tymoteusz Sawiński przedstawili dwa referaty: Metody pomiaru oraz szacowania roli osadów atmosferycznych w całkowitym przychodzie wody z atmosfery (autor: Marek Błaś) oraz Systemy monitoringowe w badaniach klimatu jaskiń (autorzy: Tymoteusz Sawiński, Magdalena Korzystka, Jacek Piasecki).

 
«PoczątekPoprzednia123456NastępnaOstatnie»

Strona 4 z 6

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl