OFERTA EDUKACYJNA ZKiOA PDF Drukuj Email

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGiRR Uniwersytetu Wrocławskiego aktywnie propaguje wiedzę z zakresu meteorologii, klimatologii, ochrony atmosfery i tematów pokrewnych. Nasza oferta kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Prowadzone od ponad pięćdziesięciu lat badania dotyczące między innymi klimatu gór i obszarów polarnych,  klimatu miasta czy mikroklimatu jaskiń pozwoliły zgromadzić niezwykle ciekawe materiały, którymi chętnie się z Państwem podzielimy. Proponujemy następujące zajęcia o charakterze popularno-naukowym::

Zwiedzanie Obserwatorium Meteorologicznego ZKiOA

Działające przy Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Obserwatorium Meteorologiczne jest jednostką w pełni wyposażoną we wszystkie niezbędne do pomiarów i obserwacji meteorologicznych przyrządy. Pracujący w nim obserwatorzy mają wieloletnie doświadczenie we współpracy z dziećmi i młodzieżą. W trakcie zwiedzania dzieci i młodzież zapoznają się z przyrządami meteorologicznymi, metodami prowadzenia obserwacji. Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Zajęcia warsztatowe

Zjawiska pogodowe w Twojej filiżance

Podczas warsztatów, dzięki prostym doświadczeniom fizycznym wyjaśniamy mechanizmy powstawania wybranych zjawisk pogodowych. Godzinne zajęcia obejmują trzy powiązane ze sobą grupy tematyczne. W grupie pierwszej przedstawiamy podstawowe właściwości powietrza, związane z zależnością pomiędzy jego ciśnieniem, temperaturą i gęstością. W grupie drugiej omawiana jest rola tych właściwości w formowaniu się cyrkulacji powietrza, zarówno w mikroskali, jak również w skali planetarnej. Grupa trzecia obejmuje zagadnienia związane z obecnością pary wodnej w powietrzu i powstawaniem chmur.

Prelekcje i wykłady

Mikroklimat jaskiń

Wydawałoby się, że warunki klimatyczne panujące we wnętrzu jaskiń nie dają klimatologom wielkiego pola do popisu. Jeżeli temperatura powietrza w ciągu całego roku waha się tylko o 0,5°C, wilgotność cały czas wynosi 100%, a ruch powietrza jest praktycznie niewyczuwalny, to aż kusi by powiedzieć "w jaskiniach nic się nie dzieje". Jednak w tych stabilnych warunkach zachodzą procesy środowiskowe nie spotykane w innych obszarach Ziemi - powstaje jaskiniowa szata naciekowa, kształtują się unikalne podziemne ekosystemy, konserwowane są również pamiątki z odległej przeszłości - na przykład wykonane tysiące lat temu malowidła naskalne. Jeśli chcesz poznać tajniki funkcjonowania podziemnego mikroklimatu i dowiedzieć się jak jego zmiany wpływają na środowisko jaskiń - zapraszamy na wykład.

Ponadto istnieje możliwość przygotowania specjalnych zajęć np. dla maturzystów chcących pogłębić swoją wiedzę z zagadnień klimatyczno-meteorologicznych.

Więcej informacji:

Tymoteusz Sawiński