OFERTA EDUKACYJNA ZKiOA PDF Drukuj Email

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGiRR Uniwersytetu Wrocławskiego aktywnie propaguje wiedzę z zakresu meteorologii, klimatologii, ochrony atmosfery i tematów pokrewnych. Nasza oferta kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Prowadzone od ponad pięćdziesięciu lat badania dotyczące między innymi klimatu gór i obszarów polarnych,  klimatu miasta czy mikroklimatu jaskiń pozwoliły zgromadzić niezwykle ciekawe materiały, którymi chętnie się z Państwem podzielimy. Proponujemy następujące zajęcia o charakterze popularno-naukowym::

Zwiedzanie Obserwatorium Meteorologicznego ZKiOA

Działające przy Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Obserwatorium Meteorologiczne jest jednostką w pełni wyposażoną we wszystkie niezbędne do pomiarów i obserwacji meteorologicznych przyrządy. Pracujący w nim obserwatorzy mają wieloletnie doświadczenie we współpracy z dziećmi i młodzieżą. W trakcie zwiedzania dzieci i młodzież zapoznają się z przyrządami meteorologicznymi, metodami prowadzenia obserwacji. Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Zajęcia warsztatowe

Zjawiska pogodowe w Twojej filiżance

Podczas warsztatów, dzięki prostym doświadczeniom fizycznym wyjaśniamy mechanizmy powstawania wybranych zjawisk pogodowych. Godzinne zajęcia obejmują trzy powiązane ze sobą grupy tematyczne. W grupie pierwszej przedstawiamy podstawowe właściwości powietrza, związane z zależnością pomiędzy jego ciśnieniem, temperaturą i gęstością. W grupie drugiej omawiana jest rola tych właściwości w formowaniu się cyrkulacji powietrza, zarówno w mikroskali, jak również w skali planetarnej. Grupa trzecia obejmuje zagadnienia związane z obecnością pary wodnej w powietrzu i powstawaniem chmur.

Prelekcje i wykłady

W krainie lodowców i niedźwiedzi polarnych - prelekcja przybliży słuchaczom problematykę badań prowadzonych na Spitsbergenie przez naukowców z naszego Zakładu. Składa się ona z prezentacji zdjęć wykonanych przez uczestników Wypraw Polarnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz filmów nakręconych w tych pięknych zakątkach Ziemi.

Cztery pory roku nad Polską – żywioły rzadkie, groźne i ciekawe

Ciekawe, groźne i urzekające zjawiska meteorologiczne są charakterystyczne dla różnych pór roku nad Polską. Ich prawidłowością jest najczęstsze występowanie w określonych porach roku. A zatem fascynującą podróż rozpoczniemy wietrzną jesienią, by zakończyć przyglądając się letnim zjawiskom burzowym i trąbom powietrznym.

Z pamiętnika "Łowcy Chmur"... czyli jak i dlaczego mierzymy zanieczyszczenie atmosfery

Pomiary skażenia atmosfery nabierają znaczenia w miarę, jak coraz mocniej odczuwamy skutki nadmiernej emisji zanieczyszczeń przez człowieka. Obszar dużego miasta, jakim jest Wrocław, jest idealnym terenem dla tego typu badań, jednak nie mniej ważnym poligonem staną się również delikatne i bardzo wrażliwe ekosystemy górskie. W skład metodyki badawczej poza pomiarami parametrów powietrza suchego i hydrometeorów (opadów i osadów atmosferycznych) wprowadzimy także badania pokrywy śnieżnej, a nawet próbek drewna leśnych drzew.

Ziemia we władaniu żywiołów

Fascynujące żywioły nawiedzają ustawicznie różne regiony kuli ziemskiej. Często są bardzo niebezpieczne, choć jednocześnie widowiskowe i urzekające. Warto zatem przyjrzeć im się nieco bliżej, aby poznać wynikające z nich niebezpieczeństwa, ale także poznać tajniki wiedzy meteorologicznej i geologicznej, spoglądając na nie z zupełnie nowej perspektywy.

Bliżej chmur: ciekawe i nietypowe zjawiska meteorologiczne, jakie możemy obserwować w górach

Góry są wyjątkowym obszarem Ziemi. Nawet tak z pozoru niewielkie, jak Sudety, mogą kształtować typy pogody i zjawiska meteorologiczne, których nie zaobserwujemy na nizinach. Niektóre spośród tych zjawisk, jak widmo Brockenu, inwersja termiczna czy wał fenowy niejednokrotnie zapierają dech w piersiach górskim wędrowcom. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej bez konieczności ruszania się z "fotela". A może to właśnie Ciebie zainspirują do prawdziwej wizyty w górach, która zaowocuje własnymi, niezapomnianymi obserwacjami?

Mikroklimat jaskiń

Wydawałoby się, że warunki klimatyczne panujące we wnętrzu jaskiń nie dają klimatologom wielkiego pola do popisu. Jeżeli temperatura powietrza w ciągu całego roku waha się tylko o 0,5°C, wilgotność cały czas wynosi 100%, a ruch powietrza jest praktycznie niewyczuwalny, to aż kusi by powiedzieć "w jaskiniach nic się nie dzieje". Jednak w tych stabilnych warunkach zachodzą procesy środowiskowe nie spotykane w innych obszarach Ziemi - powstaje jaskiniowa szata naciekowa, kształtują się unikalne podziemne ekosystemy, konserwowane są również pamiątki z odległej przeszłości - na przykład wykonane tysiące lat temu malowidła naskalne. Jeśli chcesz poznać tajniki funkcjonowania podziemnego mikroklimatu i dowiedzieć się jak jego zmiany wpływają na środowisko jaskiń - zapraszamy na wykład.

Ponadto istnieje możliwość przygotowania specjalnych zajęć np. dla maturzystów chcących pogłębić swoją wiedzę z zagadnień klimatyczno-meteorologicznych.

Więcej informacji:

Tymoteusz Sawiński