Warsztaty śnieżne na Babiej Górze

W dniach 5 – 7 marca w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry odbyły się III Warsztaty Metod Badań Śniegu i Bezpieczeństwa Zimowego. Tegoroczna edycja warsztatów zorganizowana została przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Instytutem Geofizyki PAN, pod auspicjami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Komitetu Badań Polarnych PAN.

Impreza ta stanowi jedyne w Polsce specjalistyczne forum dyskusji i wymiany doświadczeń dla naukowców, praktyków oraz adeptów zajmujących się problematyką śniegu i zachodzących w nim procesów. W tegorocznych Warsztatach wzięło udział ponad 50 osób, reprezentujących ośrodki naukowe, instytucje i organizacje związane z badaniami śnieżnymi. Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery reprezentowali Marek Błaś i Tymoteusz Sawiński oraz czternastoosobowa grupa studentów, z I i II roku naszej specjalizacji.

Program Warsztatów obejmował trzy duże bloki tematyczne. Pierwszy obejmował zagadnienia związane z procesami niwalnymi oraz ich skutkami, tematyka drugiego bloku dotyczyła bezpieczeństwa zimowego, w trzecim mieściły się tematy związane z metodycznymi aspektami badań śniegu. W ramach warsztatów zespół Zakładu przedstawił następujące referaty:

• Zmiany cech fizycznych pokrywy śnieżnej w Sudetach Zachodnich w sezonie zimowym 2011/2012 (autorzy: M. Sobik, M. Błaś);
  • Zastosowanie kamery termowizyjnej w badaniach śniegu.  (autorzy: M. Błaś, M. Sobik);
  • Makrofotografia w badaniach pokrywy śnieżnej – spojrzenie praktyczne (autor: T. Sawiński)
  • Hydrochemia pokrywy śnieżnej (autor: M. Błaś)

Mimo znikomej ilości śniegu w dużym zakresie udało się przeprowadzić praktyczną część Warsztatów. Nie dało się co prawda wykonać prezentacji testów lawinowych, ale 20 cm śniegu na Markowych Szczawinach wystarczyło, by uczestnicy mogli zapoznać się, a nawet przećwiczyć metody poszukiwań osób zasypanych przez lawiny. Nagromadzenie śniegu poniżej przełęczy Brona umożliwiło również wykonanie szkoleniowych szurfów śnieżnych, o spektakularnej głębokości sięgającej 76 cm.