Rozpoczął się sezon pylenia bylicy
Wpisany przez Justyna Krynicka   

W atmosferze Wrocławia pojawiły się już pierwsze ziarna bylicy, uznawanej za jeden z głównych alergenów letnich w Polsce. Bylica (Artemisia sp.) jest popularną rośliną, spotykaną na polach, przydrożach, w dolinach rzecznych oraz na miejscach związanych bezpośrednio z człowiekiem. Wchodzi w skład zbiorowisk roślinnych, które pojawiają się przy osiedlach ludzkich oraz w innych miejscach przekształconych przez człowieka, jak np. nasypy, śmietniska, ruiny, przydroża, drogi lub linie kolejowe. Pojawia się wszędzie tam, gdzie gleby są silnie zaburzone przez człowieka i odznaczają się wzmożoną zasobnością w rozmaite sole mineralne, zwłaszcza azotany i fosforany.

Okres pylenia bylicy przypada w Polsce zwykle na drugą połowę lipca, sierpień i pierwszą połowę września. Pyłek bylicy ma niewielkie rozmiary, ale jest bardzo dobrze roznoszony przez wiatr. Jego stężenie w powietrzu atmosferycznym osiągają bardzo wysokie wartości (nawet powyżej 170 ziaren/m3 powietrza). Ponadto wykazuje on bardzo silne właściwości alergizujące. Objawy chorobowe u osób uczulonych na pyłek bylicy występują już przy stężeniu 55 ziaren/m3, dodatkowo może on powodować reakcje krzyżowe z papryką i selerem, ale także ze słonecznikiem, kminkiem i rumiankiem. 

Opracowanie:
Małgorzata Malkiewicz (Zakład Paleobotaniki UWr), Justyna Krynick

 

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl