XIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki
Wpisany przez Justyna Krynicka

19 czerwca 2013r. zespół pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w składzie Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Muskała oraz Tymoteusz Sawiński brał udział w XIII Spotkaniu Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Uczestnicy tegorocznej edycji gościli na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkania OKDF są poświęcone wymianie idei i technik prezentowania eksperymentów dydaktycznych w zakresie nauk przyrodniczych. Odbywają się co roku, a patronat nad nimi obejmują kolejno uczelnie wyższe największych polskich ośrodków akademickich.

Udział naszego zespołu w konferencji miał na celu przedstawienie profilu działalności edukacyjnej Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, jak również prezentację przykładowego pokazu doświadczeń fizycznych, adresowanych do odbiorców z najmłodszych grup wiekowych (przedszkola i szkoły podstawowe). W ramach tego pokazu zaprezentowaliśmy program pt. „Zjawiska pogodowe w Twojej filiżance – konwekcja” (autorzy: Anetta Drzeniecka-Osiadacz, Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Modzel, Piotr Muskała, Tymoteusz Sawiński) ilustrujące wybrane zagadnienia z zakresu fizyki atmosfery, związane z procesem tworzenia się cyrkulacji atmosferycznej.

Mimo że na pokaz składały się doświadczenia podstawowe i nieskomplikowane, całość spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników Spotkania. Demonstratorzy podkreślali, iż doświadczenia znajdujące się w ofercie edukacyjnej Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery mogą pozornie wydawać się błahe, jednak podejmują zagadnienia ważnych i trudnych procesów oraz zjawisk fizycznych. Zwracano również uwagę, na przystępny sposób ich prezentacji, w sposób kompleksowy odnoszący wyniki zestawu prostych doświadczeń do złożonych procesów obserwowanych w przyrodzie.