Meteorologia PDF Drukuj Email

POGODA ON-LINE - ZKiOA UWr

- Pogoda on-line
Bieżące rejestracje parametrów meteorologicznych Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery we Wrocław (Biskupin)

POGODA ON-LINE - POLSKA

- Pogodynka - serwis pogodowy IMGW - podstrona serwisu poświęcona Polsce
- Ogromne i profesjonalne źródło informacji o pogodzie bieżącej z tysięcy stacji synoptycznych rozsianych po całym Świecie, także kompleksowa informacja meteorologiczna ze wszystkich polskich stacji synoptycznych wraz z możliwością przeglądu danych archiwalnych na kilka lat wstecz, 10-dniowa prognoza przebiegu podstawowych elementów pogody dla Europy z 6h rozdzielczością dla profesjonalistów

- Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytet Warszawski
Numeryczna prognoza pogody dla Polski uszczegółowiona do poziomu pól elementarnych o boku 50 km
www.pogody.pl - Biuro Prognoz "AURA"
Twórcami serwisu są byli pracownicy Wojskowego Biura Prognoz w Poznaniu. Prezentacja obejmuje 3-dniową prognozę pogody oraz krótkie komentarze dotyczące bieżącej pogody i ciekawostek meteorologicznych

ZAGRANICZNE SERWISY POGODOWE

- Serwis czeskiego odpowiednika IMGW - Český hydrometeorologický ústav
Kompleksowa informacja o pogodzie dla wszystkich stacji synoptycznych z terenu Czech, mapa radarowa rozkładu opadu, zdjęcia satelitarne zachmurzenia, prognoza krótkoterminowa dla Czech
z sieci automatycznych stacji ČHMÚ
Serwis udostępniający kompleksowe wykresy aktualnych parametrów pogodowych z czeskiej sieci automatycznych stacji meteorologicznych działających w ramach ČHMÚ.
- Serwis pogodowy z Karlsruhe
Profesjonalny serwis prognozy pogody do 15 dni dla wszystkich kontynentów z kilku modeli prognostycznych: GFS, JMA, ECMWF, ENS, GME. Prognoza przebiegu elementów pogody z rozbiciem na kilka poziomów barycznych (poziom morza, 850 hPa, 700 hPa i 500 hPa. Dla Europy Środkowej szczegółowa prognoza z 3-godzinnym krokiem czasowym. Archiwum map ze wskazanych poziomów barycznych. Prezentowane mapy synoptyczne co 6 godzin oraz ich archiwum. Do pozyskania najdłuższe, europejskie i amerykańskie serie klimatologiczne w dziale Klimadaten.
- Serwis pogodowy z USA
Bieżąca informacja o pogodzie dla kilkunastu tysięcy stacji meteorologicznych z całego Świata oraz kilkudziesięciu stacji meteorologicznych z Polski wraz z możliwością wglądu w archiwum na kilka lat wstecz. Prognoza pogody 6-dniowa w wersji dla laików.
- Uniwersytet w Reading
Informacje o pogodzie ubiegłej, bieżącej i prognozowanej dla Europy zebrane z różnych serwisów pogodowych. Dostępne informacje w skali kontynantalnej oraz z podziałem na kraje

PROGNOZY DŁUGOTERMINOWE

- 10-dniowa prognoza rozkładu opadów i temperatury w rozbiciu na 11 regionów Świata
- strona NOAA prezentująca półroczne prognozy zmienności wybranych parametrów pogodowych dla całej kuli ziemskiej oraz wybranych regionów świata (Ameryka Północna, Arktyka, Europa)
- strona NOAA prezentująca aktualizowane codziennie prognozy rozkładu przestrzennego średnich miesięcznych anomalii wybranych parametrów pogodowych dla całej kuli ziemskiej oraz obszaru Ameryki Północnej.

PROGNOZY ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA

- Prognoza zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego dla obszaru Polski i Europy Środkowej, z wykorzystaniem modelu GEM-AQ.

KLIMATOLOGIA STOSOWANA

www.builditsolar.com/References/SunChartRS.htm - Informacje związane z dopływem energii słonecznej.

EDUKACJA

www.eumetrain.org - międzynarodowy projekt edukacyjny z zakresu meteorologii satelitarnej
- Szkoła meteorologii z NOAA
Objaśnienia procesów i zjawisk meteorologicznych na przedstawione na poziomie nauczyciela, studenta i laika z możliwością sprawdzenia swojej wiedzy za pomocą testów