Aktualności
Burza nad Wrocławiem
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Wczoraj (09.05.2013) późnym popołudniem w Obserwatorium Zakładu zaobserwowano pierwszą w tym roku burzę, której towarzyszył ulewny deszcz. Co ciekawe, zjawisko dotknęło wyłącznie zachodnią część Wrocławia. Podczas apogeum burzy na stacji meteorologicznej IMGW Wrocław-Strachowice zanotowano opad 13,1 mm, w następnych godzinach suma opadu wzrosła do 20,0 mm (dane z serwisu internetowego IMGW www.pogodynka.pl). W tym samym czasie po wschodniej stronie miasta zanotowano jedynie opad śladowy (dane z Obserwatorium ZKiOA, Wrocław-Biskupin). Przejście burzy oraz towarzyszących jej stref opadu nad zachodnią częścią Wrocławia było bardzo dobrze widoczne z wieży obserwacyjnej Zakładu (patrz zdjęcie).

Opisana sytuacja ilustruje, jak trudny do przewidzenia jest rozkład przestrzenny oraz wielkość opadu na danym terenie w sytuacji burzowej. Śledzenie takiego zróżnicowania, nie uwzględnianego zazwyczaj w ogólnych prognozach pogody, umożliwiają aktualizowane na bieżąco zobrazowania z radarów meteorologicznych. Dla obszaru Polski są one dostępne na stronie www.pogodynka.pl/radary; obrazy radarowe dla całej Europy dostępne są na stronie www.radareu.cz.

Zmieniony: Piątek, 10 Maj 2013 14:27
 
Spotkanie deweloperów GRASS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paweł Netzel   
Wtorek, 07 Maj 2013 14:29

W dniach od 5 do 8 maja 2013, w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło sie spotkanie programistów tworzących kod w systemie GRASS. Spotkanie było poświęcone rozwojowi pakietów związanych z Data Mining, analizą podobieństwa, systemami adaptacyjnymi oraz GUI. W spotkaniu brali udział zarówno uczestnicy z Polski (Wrocław, Poznań, Kraków) jak i, w ramach telekonferencji, profesor Tom Stepinski ze Space Informatics Lab, University of Cincinnati, USA. Jak zwykle spotkaniom w Zakładzie Klimatologii na UWr towarzyszyła ładna pogoda.

Zmieniony: Wtorek, 07 Maj 2013 14:48
 
Alergicy, wysokie stężenia pyłku brzozy!
Wpisany przez Justyna Krynicka   

Z pewnością w ostatnich dniach wiele osób odczuwało objawy chorobowe związane z reakcjami alergicznymi. No cóż, wiosna chyba postanowiła nadrobić zaległości, a skutkiem tego możemy obserwować pojawienie się w powietrzu w tym samym czasie wielu ziaren roślinnych. Sezon pylenia leszczyny już się co prawda zakończył, ale niestety w powietrzu pojawiły się kolejne ziarna groźne dla zdrowia wielu alergików. Sytuacja związana z długo utrzymującą się ciepłą i słoneczną pogodą oraz brakiem opadów deszczu w bardzo krótkim czasie doprowadziła do nagłego i intensywnego pylenia drzew, w tym brzozy. Stężenia pyłku tego drzewa, zanotowane 23 kwietnia na stanowisku pomiarowym w Śródmieściu Wrocławia (Zakład Paleobotaniki UWr) sięgały nawet 1378 ziaren w m3 powietrza.

Czytaj więcej...
 
Polarne obrady
Wpisany przez Piotr Muskala   

W dniach 13-19 kwietnia 2013 r. w Krakowie odbyło się coroczne spotkanie organizacji i instytucji wykonujących i wspierających badania naukowe w Arktyce - The Arctic Science Summit Week (ASSW). W obradach wzięło udział ponad 400 osób z całego świata: zarówno naukowcy, jak również przedstawiciele różnych gałęzi administracji oraz gospodarki związanych z Arktyką. Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery IGRR UWr reprezentowali prof. Krzysztof Migała oraz mgr Piotr Muskała. Prof. Migała zasiadał również w komitecie organizacyjnym imprezy.

Czytaj więcej...
 
Święto Geografów
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

23 kwietnia 2013r. przywitał nas pięknym wiosennym słońcem zwiastując udane obchody Dnia Geografa. Dla młodych miłośników nauk o Ziemi przygotowaliśmy warsztaty i wykłady przybliżające tajniki badania atmosfery. Zaprezentowaliśmy jak obserwujemy pogodę, przedstawiliśmy też współczesne i tradycyjne metody pomiarów meteorologicznych. Na warsztatach pokazaliśmy zasady działania podstawowych czujników służących do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza. Zwieńczeniem imprezy był wykład poświęcony problemom naukowym związanym z zagadnieniem globalnego ocieplenia klimatu. Trudne i emocjonujące kwestie pokazane zostały w przystępny sposób i spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Zmieniony: Środa, 01 Maj 2013 14:45
 
Globalne zmiany klimatu?
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Tegoroczna nietypowa wiosna ożywiła medialną dyskusję o przyczynach anomalii pogodowych nad Polską. Co prawda wyjątkowo śnieżny prima aprilis nie prowokował do rozważań na temat ich związku z globalnym ociepleniem, jednak często pojawiał się równie groźny termin - globalne zmiany klimatu. O głos w tej dyskusji poproszono również pracowników Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery.

"Klimat jest jak zegar" - wywiad z prof. Krzysztofem Migałą, Rzeczpospolita, 13.04.2013

"Śnieg może spaść jeszcze w maju, ale lato w normie" - dr Mieczysław Sobik, wypowiedź dla tygodnika Wprost, nr 15, 08.04.2013

"Ocieplenie nastąpi prawdopodobnie 10 kwietnia" - wywiad z dr Mieczysławem Sobikiem dla Radia Opole, 02.04.2013

"Gdzie jest wiosna?!" - wywiad z dr Mieczysławem Sobikiem, Nowa Trybuna Opolska, 26.03.2013

Rozmowy Faktów - wywiad telewizyjny z dr Markiem Błasiem, TVP Wrocław, 19.03.2013

Zmieniony: Środa, 01 Maj 2013 12:54
 
Prima aprilis 2013
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   
Wysokość pokrywy śnieżnej:  11 cm
Zapas wody w śniegu:            10,2 mm
Gatunek śniegu:                       puch świeży, wilgotny

(dane z obserwacji porannej, godz. 06:00 UTC)

 

Zmieniony: Środa, 01 Maj 2013 12:22
 
Wyjątkowe halo słoneczne
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 25 oraz 27 marca b.r. w godzinach okołopołudniowych na niebie można było obserwować wyjątkowo piękne zjawisko halo słonecznego. Oprócz najczęściej spotykanego okręgu 22° widoczne były również: łuk styczny i fragment halo opisanego, słońca poboczne, fragment łuku 46° oraz przede wszystkim pełny krąg parheliczny. Halo o tak dużym stopniu złożoności najczęściej zobaczyć można w obszarach okołobiegunowych, w naszej szerokości geograficznej jest to duża rzadkość. W Obserwatorium Meteorologicznym Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery wystąpienie podobnego zjawiska ostatni raz odnotowano 07.09.2009.

Więcej informacji o halo i innych zjawiskach optycznych w atmosferze można znaleźć na stronie www.atoptics.co.uk/halosi.htm

Zmieniony: Środa, 01 Maj 2013 12:56
 
Monografia: Atlas Temperatury Powietrza w Polsce

 

Ukazała się monografia Atlas Temperatury Powietrza w Polsce: Studium Metodyczne (autorzy: Mariusz Szymanowski, Maciej Kryza, Waldemar Spallek). Publikację w wersji pdf można pobrać stąd (ok. 2Gb). Osoby zainteresowane publikacją w wersji książkowej proszę o bezpośredni kontakt z dr Mariuszem Szymanowskim ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Zmieniony: Wtorek, 19 Luty 2013 21:34
 
Konsultacje metodyczne w Centrum Nauki Kopernik

1 lutego delegacja Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w składzie: Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Muskała oraz Tymoteusz Sawiński odwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ponieważ nasz Zakład prowadzi od dawna działalność edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży, inspiracją dla tej wizyty była chęć poszerzenia naszych doświadczeń w tym zakresie. Wśród bogatej ekspozycji Centrum, łączącej ze sobą nowoczesne technologie i multimedia, jak również bardzo proste rozwiązania oparte o dawne wynalazki, szczególnie ciekawi byliśmy sposobów prezentacji zagadnień z geografii fizycznej oraz ochrony środowiska.

Po wizycie nasze wrażenia można streścić następująco: urozmaicona, spójna ekspozycja, obejmująca wiele dziedzin nauki, świetnie przygotowane pokazy i doświadczenia interaktywne (szczególnie podobało nam się wielkie wahadło Foucaulta, „karuzela Coriolisa”, doświadczenia pokazujące możliwości wykorzystania energii odnawialnej, modele tornad...). Mieliśmy mnóstwo zabawy, ale też wizyta była dużą inspiracją i wysoko podniosła poprzeczkę dla naszych własnych działań. Zwróciliśmy też uwagę, że w zakresie naszych dziedzin - geografii i ochrony środowiska - nie powiedziano jeszcze wszystkiego, tak więc mamy nad czym pracować!

Zmieniony: Środa, 01 Maj 2013 11:59
 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 6 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl