Aktualności
Dni Otwarte Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 21-22 czerwca odbyły się Dni Otwarte naszego macierzystego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Na imprezie nie zabrakło oczywiście Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery. Nasz zespół, w składzie Anetta Drzeniecka-Osiadacz, Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Modzel, Piotr Muskała i Tymoteusz Sawiński przygotował warsztaty pt. "Jak mierzymy pogodę", oprócz warsztatów przedstawiliśmy również dwa wykłady popularnonaukowe - "Podziemny świat jaskiń" autorstwa Tymoteusza Sawińskiego i Magdaleny Korzystki oraz "Nauka za kręgiem polarnym, czyli geografowie w Arktyce", przygotowany i przedstawiony przez kierownika naszego Zakładu Krzysztofa Migałe oraz Piotra Muskałę.

Poniżej fotorelacja z imprezy.

 
XIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki
Wpisany przez Justyna Krynicka   

19 czerwca 2013r. zespół pracowników oraz doktorantów Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w składzie Magdalena Korzystka, Justyna Krynicka, Piotr Muskała oraz Tymoteusz Sawiński brał udział w XIII Spotkaniu Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Uczestnicy tegorocznej edycji gościli na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkania OKDF są poświęcone wymianie idei i technik prezentowania eksperymentów dydaktycznych w zakresie nauk przyrodniczych. Odbywają się co roku, a patronat nad nimi obejmują kolejno uczelnie wyższe największych polskich ośrodków akademickich.

Więcej…
 
Seminarium Stowarzyszenia Klimatologów Polskich
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

14 czerwca 2013 r. na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Seminarium Stowarzyszenia Klimatologów Polskich pt. Monitoring klimatu - metody i opracowania. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz omówienie różnych problemów towarzyszących badaniu klimatu, takich jak zasady wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych, ujednolicenie stosowanych definicji, a także problemy związane ze wstępnym opracowaniem materiałów pomiarowych oraz doborem odpowiednich wskaźników do opisu warunków klimatycznych.

Uczestniczący w Seminarium przedstawiciele Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery - Marek Błaś i Tymoteusz Sawiński przedstawili dwa referaty: Metody pomiaru oraz szacowania roli osadów atmosferycznych w całkowitym przychodzie wody z atmosfery (autor: Marek Błaś) oraz Systemy monitoringowe w badaniach klimatu jaskiń (autorzy: Tymoteusz Sawiński, Magdalena Korzystka, Jacek Piasecki).

 
6th International Conference on Fog, Fog Collection and Dew, Jokohama 19-24 maja 2013
Wpisany przez Mieczysław Sobik   

W dniach 19-24 maja 2013 roku w Jokohamie odbyła się kolejna, już szósta z rzędu, konferencja poświęcona problematyce mgły oraz osadów atmosferycznych - 6th International Conference on Fog, Fog Collection and Dew. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego był prof. Manbu Igawa z Kanagawa University w Jokohamie, a komitetu naukowego prof. Jeff Collet z Colorado State University. Po raz piąty z kolei 'we własnej osobie' w konferencji uczestniczyli przedstawiciele IGRR, w tym roku byli to Marek Błaś, Michał Godek i Mieczysław Sobik.

Czytaj więcej...
 
Uwaga alergicy! Pylenie traw!
Wpisany przez Justyna Krynicka   

W ubiegłym tygodniu w atmosferze Wrocławia pojawiły się pierwsze ziarna traw (Poaceae). Tym samym, niestety, rozpoczął się trudny okres dla wielu osób wykazujących objawy atopowe ze strony pyłku roślinnego. W przypadku traw może on trwać do końca lipca, chociaż obecność ziaren pyłku niektórych gatunków stwierdza się nawet w październiku. Największe stężenie pyłku traw przypada zwykle na czerwiec. Tak długi sezon pyłkowy wynika nie tylko z szerokiego rozpowszechnienie tego taksonu, ale także z dużej ilości gatunków traw – tylko w Polsce występuje ich 160, zarówno dzikich jak i uprawnych, do których zaliczamy zboża.

Czytaj więcej...
 
Na majówce w "Kosibówce"
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Piknik Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, ogrody Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, 17 maja 2013. Foto: Jan Krupski

Zmieniony: Niedziela, 19 Maj 2013 10:24
 
Seminarium Meteorologii i Klimatologii Polarnej
Wpisany przez Piotr Muskala   

W dniach 10-11 maja 2013 r. w Gdyni odbyło się XXIII Ogólnopolskie Seminarium Meteorologii i Klimatologii Polarnej. Podczas obrad zaprezentowano 23 referaty dotyczące klimatu Arktyki i Antarktyki. Warto podkreślić, że odbywające się regularnie od 23 lat Seminaria stanowią najważniejsze forum klimatologów zajmujących się obszarami polarnymi w Polsce. Reprezentujący nasz zakład trzyosobowy zespół przedstawił dwa referaty, które wzbudziły duże zainteresowanie uczestników oraz zainicjowały długie dyskusje:

  1. Opady ekstremalne w Arktyce atlantyckiej w kontekście cyrkulacji atmosferycznej; autorzy: Piotr Muskała, Krzysztof Migała, Magdalena Korzystka, Jacek Piasecki
  2. Warunki meteorologiczne na przedpolu lodowca Werenskiolda w sezonie letnim 2012; autorzy: Piotr Muskała, Krzysztof Migała, Piotr Modzel, Jacek Piasecki.

Kolejne Ogólnopolskie Seminarium Klimatologii Polarnej odbędzie się za rok w Lublinie. Szczegóły tutaj.

Zmieniony: Wtorek, 21 Maj 2013 16:02
 
Warsztaty EMEP
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniach 24-26 kwietnia 2013 r. w Oslo odbyły się warsztaty naukowe poświęcone modelowi EMEP (The European Monitoring and Evaluation Programme). EMEP jest modelem transportu zanieczyszczeń, stosowanym jako podstawowe narzędzie do oceny jakości powietrza w skali Europy. Wykorzystuje się go do obliczeń zakwaszenia, eutrofizacji, stężeń ozonu troposferycznego, cząstek pyłu oraz aerozoli organicznych i nieorganicznych. Istnieje również możliwość wykorzystania EMEP do modelowania regionalnego, w wysokiej rozdzielczości czasowej (np. 1h) i przestrzennej (np. 1km x 1km). Takie podejście stosowane jest obecnie w Wielkiej Brytanii (dr Massimo Vieno, Centre for Ecology and Hydrology). W Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery również trwają prace nad uruchomieniem modelu EMEP, w wysokiej rozdzielczości przestrzennej, dla obszaru Polski.

Warsztaty zostały zorganizowane przez the EMEP Meteorological Synthesizing Centre West oraz the Division for Climate Modeling and Air Pollution z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Były one przeznaczone zarówno dla zaawansowanych użytkowników modelu, jak również osób rozpoczynających prace z EMEP oraz będących zainteresowanych wykorzystywaniem dostarczanych przez model wyników. Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego reprezentowała dr Małgorzata Werner.

Zmieniony: Wtorek, 21 Maj 2013 04:54
 
Burza nad Wrocławiem
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Wczoraj (09.05.2013) późnym popołudniem w Obserwatorium Zakładu zaobserwowano pierwszą w tym roku burzę, której towarzyszył ulewny deszcz. Co ciekawe, zjawisko dotknęło wyłącznie zachodnią część Wrocławia. Podczas apogeum burzy na stacji meteorologicznej IMGW Wrocław-Strachowice zanotowano opad 13,1 mm, w następnych godzinach suma opadu wzrosła do 20,0 mm (dane z serwisu internetowego IMGW www.pogodynka.pl). W tym samym czasie po wschodniej stronie miasta zanotowano jedynie opad śladowy (dane z Obserwatorium ZKiOA, Wrocław-Biskupin). Przejście burzy oraz towarzyszących jej stref opadu nad zachodnią częścią Wrocławia było bardzo dobrze widoczne z wieży obserwacyjnej Zakładu (patrz zdjęcie).

Opisana sytuacja ilustruje, jak trudny do przewidzenia jest rozkład przestrzenny oraz wielkość opadu na danym terenie w sytuacji burzowej. Śledzenie takiego zróżnicowania, nie uwzględnianego zazwyczaj w ogólnych prognozach pogody, umożliwiają aktualizowane na bieżąco zobrazowania z radarów meteorologicznych. Dla obszaru Polski są one dostępne na stronie www.pogodynka.pl/radary; obrazy radarowe dla całej Europy dostępne są na stronie www.radareu.cz.

Zmieniony: Piątek, 10 Maj 2013 14:27
 
Spotkanie deweloperów GRASS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paweł Netzel   
Wtorek, 07 Maj 2013 14:29

W dniach od 5 do 8 maja 2013, w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło sie spotkanie programistów tworzących kod w systemie GRASS. Spotkanie było poświęcone rozwojowi pakietów związanych z Data Mining, analizą podobieństwa, systemami adaptacyjnymi oraz GUI. W spotkaniu brali udział zarówno uczestnicy z Polski (Wrocław, Poznań, Kraków) jak i, w ramach telekonferencji, profesor Tom Stepinski ze Space Informatics Lab, University of Cincinnati, USA. Jak zwykle spotkaniom w Zakładzie Klimatologii na UWr towarzyszyła ładna pogoda.

Zmieniony: Wtorek, 07 Maj 2013 14:48
 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 5 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl