Aktualności
Projekt LIFE-APIS/PL
Wpisany przez Magdalena Korzystka-Muskała   

Jednym z projektów realizowanych w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery jest projekt LIFE-APIS/PL. Powstaje on we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Jest finansowany w ramach unijnego instrumentu LIFE+, powołanego w celu współfinansowania projektów w dziedzinie ochrony środowiska.

Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego i powszechnie dostępnego systemu, w którym dostępne będą zarówno bieżące informacje jak i prognozy zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza i niekorzystnymi warunkami biometeorologicznymi.

System ten zostanie wdrożony dla obszaru Dolnego Śląska, a jego odbiorcami będą przede wszystkim mieszkańcy naszego województwa, jak również instytucje i organizacje - władze samorządowe, władze terenowej administracji rządowej, służby miejskie, służba zdrowia i inne.

Więcej informacji na stronie domowej projektu: http://life-apis.meteo.uni.wroc.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia i polubienia naszego profilu na facebooku.

 
Nowe materiały informacyjne Zakładu
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Przypadające na 23. kwietnia b.r. obchody II Ogólnopolskiego Dnia Geografa stały się impulsem do przygotowania nowej wersji materiałów informacyjnych naszego Zakładu. Materiały w wersji pdf dostępne tutaj

Ponadto informacje o kluczowych projektach Zakładu zamieszczone zostały na okolicznościowym plakacie promującym Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.

 
Warsztaty śnieżne na Babiej Górze

W dniach 5 – 7 marca w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry odbyły się III Warsztaty Metod Badań Śniegu i Bezpieczeństwa Zimowego. Tegoroczna edycja warsztatów zorganizowana została przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Instytutem Geofizyki PAN, pod auspicjami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Komitetu Badań Polarnych PAN.

 Impreza ta stanowi jedyne w Polsce specjalistyczne forum dyskusji i wymiany doświadczeń dla naukowców, praktyków oraz adeptów zajmujących się problematyką śniegu i zachodzących w nim procesów. W tegorocznych Warsztatach wzięło udział ponad 50 osób, reprezentujących ośrodki naukowe, instytucje i organizacje związane z badaniami śnieżnymi. Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery reprezentowali Marek Błaś i Tymoteusz Sawiński oraz czternastoosobowa grupa studentów, z I i II roku naszej specjalizacji.

Więcej…
 
Światowy Dzień Meteorologii - spotkanie na meridianie

23 marca to Światowy Dzień Meteorologii. Wszystkim meteorologom życzymy pogody ducha, inspirujących meteorów oraz potwierdzenia ulubionych teorii klimatycznych!

Z okazji święta na wrocławskiej meridianie odbyło się tradycyjne spotkanie meteorologów. Miejsce to ma szczególne znaczenie, związane z historią pomiarów meteorologicznych we Wrocławiu. To właśnie na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie umieszczona  jest meridiana, rozpoczęto w roku 1791 regularne pomiary meteorologiczne. Wykonywano je w tym miejscu przez 139 lat, do roku 1930.

Zgodnie z ustalonym już zwyczajem uczestnicy spotkania zainscenizowali symbol wybranego zjawiska meteorologicznego. W tym roku sięgnięto do litometeorów i wybrano dym.

 
Ciekawostka z historii meteorologii
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W czeskim czasopiśmie "Geografie", wydawanym przez Czeskie Towarzystwo Geograficzne ukazał się ciekawy artykuł poświęcony mało znanemu, meteorologicznemu epizodowi z życia Aleksandra Zawadzkiego (1798 - 1868) - urodzonego w Bielsku (Bielitz) polskiego biologa, długoletniego profesora Uniwersytetu Lwowskiego, który był również jednym z prekursorów pomiarów meteorologicznych w Brnie.

Cały artykuł w jęz. czeskim dostępny tutaj

Zmieniony: Czwartek, 13 Marzec 2014 07:44
 
Jaskiniowcy na Słowacji - luty 2014

W dniach 17-22 lutego zespół z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery wziął udział w badaniach terenowych na Słowacji, które realizowane były w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Zarządem Jaskiń Słowackich (projekt pt. „Rozpoznanie dynamiki procesów klimatycznych (naturalnych i zmienionych pod wpływem antropopresji) w jaskiniach słowackich i polskich o zróżnicowanych cechach środowiska”). W badaniach wzięli udział Tymoteusz Sawiński i Magdalena Korzystka-Muskała ze ZKiOA oraz Jan Zelinka z Zarządu Jaskiń Słowackich.

Więcej…
 
Kolejne odsyłacze w naszej bazie
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Do sekcji Bazy danych naszej zakładowej bazy odsyłaczy dodany został link do strony  National Snow & Ice Data Center (NSIDC) - profesjonalnego serwisu naukowego, poświęconego problematyce kriosfery. Serwis ten prezentuje między innymi bieżące informacje o stanie zalodzenia oceanu w Arktyce i Antarktyce na tle danych historycznych, umożliwia również dostęp do danych archiwalnych znajdujących się w zasobach NSIDC. Ponadto serwis stanowi obszerne źródło artykułów przybliżających i popularyzujących wiedzę o funkcjonowaniu kriosfery ziemskiej i jej relacjach z funkcjonowaniem systemu klimatycznego Ziemi (przykłady tutaj i tutaj).

Zmieniony: Wtorek, 25 Luty 2014 13:48
 
"Zimowe" Karkonosze
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniu 13.02.2014 zespół Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery przeprowadził krótki jednodniowy wyjazd badawczy w rejon Karkonoszy. W skład zespołu wchodzili Mieczysław Sobik, Tymoteusz Sawiński oraz student naszej specjalizacji Piotr Pawliczek, prowadzący badania w ramach realizowanej pracy magisterskiej. Celem wyjazdu była kontrola stacji automatycznych pracujących w terenie oraz ocena i dokumentacja stanu pokrywy śnieżnej w tegorocznym nietypowym sezonie zimowym.

Więcej…
 
Update w bazie odsyłaczy
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W naszej bazie odsyłaczy zamieszczony został link do ciekawej strony, umożliwiającej dostęp do wizualizacji aktualnych danych meteorologicznych z automatycznych stacji pogodowych działających w ramach sieci ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav). Na szczególna uwagę zasługują dane z sudeckich stacji górskich (przykład tutaj), które w wielu przypadkach odnieść można również do polskiej części Sudetów.

Zmieniony: Wtorek, 11 Luty 2014 12:48
 
ZKiOA facebook
Wpisany przez Magdalena Korzystka-Muskała   

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery postanowił jednak iść z duchem czasu i pojawił się na facebooku. Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszego profilu.

 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 3 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl