Aktualności
Warsztaty śnieżne na Babiej Górze

W dniach 5 – 7 marca w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry odbyły się III Warsztaty Metod Badań Śniegu i Bezpieczeństwa Zimowego. Tegoroczna edycja warsztatów zorganizowana została przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Instytutem Geofizyki PAN, pod auspicjami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Komitetu Badań Polarnych PAN.

 Impreza ta stanowi jedyne w Polsce specjalistyczne forum dyskusji i wymiany doświadczeń dla naukowców, praktyków oraz adeptów zajmujących się problematyką śniegu i zachodzących w nim procesów. W tegorocznych Warsztatach wzięło udział ponad 50 osób, reprezentujących ośrodki naukowe, instytucje i organizacje związane z badaniami śnieżnymi. Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery reprezentowali Marek Błaś i Tymoteusz Sawiński oraz czternastoosobowa grupa studentów, z I i II roku naszej specjalizacji.

Więcej…
 
Światowy Dzień Meteorologii - spotkanie na meridianie

23 marca to Światowy Dzień Meteorologii. Wszystkim meteorologom życzymy pogody ducha, inspirujących meteorów oraz potwierdzenia ulubionych teorii klimatycznych!

Z okazji święta na wrocławskiej meridianie odbyło się tradycyjne spotkanie meteorologów. Miejsce to ma szczególne znaczenie, związane z historią pomiarów meteorologicznych we Wrocławiu. To właśnie na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie umieszczona  jest meridiana, rozpoczęto w roku 1791 regularne pomiary meteorologiczne. Wykonywano je w tym miejscu przez 139 lat, do roku 1930.

Zgodnie z ustalonym już zwyczajem uczestnicy spotkania zainscenizowali symbol wybranego zjawiska meteorologicznego. W tym roku sięgnięto do litometeorów i wybrano dym.

 
Ciekawostka z historii meteorologii
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W czeskim czasopiśmie "Geografie", wydawanym przez Czeskie Towarzystwo Geograficzne ukazał się ciekawy artykuł poświęcony mało znanemu, meteorologicznemu epizodowi z życia Aleksandra Zawadzkiego (1798 - 1868) - urodzonego w Bielsku (Bielitz) polskiego biologa, długoletniego profesora Uniwersytetu Lwowskiego, który był również jednym z prekursorów pomiarów meteorologicznych w Brnie.

Cały artykuł w jęz. czeskim dostępny tutaj

Zmieniony: Czwartek, 13 Marzec 2014 07:44
 
Jaskiniowcy na Słowacji - luty 2014

W dniach 17-22 lutego zespół z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery wziął udział w badaniach terenowych na Słowacji, które realizowane były w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Zarządem Jaskiń Słowackich (projekt pt. „Rozpoznanie dynamiki procesów klimatycznych (naturalnych i zmienionych pod wpływem antropopresji) w jaskiniach słowackich i polskich o zróżnicowanych cechach środowiska”). W badaniach wzięli udział Tymoteusz Sawiński i Magdalena Korzystka-Muskała ze ZKiOA oraz Jan Zelinka z Zarządu Jaskiń Słowackich.

Więcej…
 
Kolejne odsyłacze w naszej bazie
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

Do sekcji Bazy danych naszej zakładowej bazy odsyłaczy dodany został link do strony  National Snow & Ice Data Center (NSIDC) - profesjonalnego serwisu naukowego, poświęconego problematyce kriosfery. Serwis ten prezentuje między innymi bieżące informacje o stanie zalodzenia oceanu w Arktyce i Antarktyce na tle danych historycznych, umożliwia również dostęp do danych archiwalnych znajdujących się w zasobach NSIDC. Ponadto serwis stanowi obszerne źródło artykułów przybliżających i popularyzujących wiedzę o funkcjonowaniu kriosfery ziemskiej i jej relacjach z funkcjonowaniem systemu klimatycznego Ziemi (przykłady tutaj i tutaj).

Zmieniony: Wtorek, 25 Luty 2014 13:48
 
"Zimowe" Karkonosze
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W dniu 13.02.2014 zespół Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery przeprowadził krótki jednodniowy wyjazd badawczy w rejon Karkonoszy. W skład zespołu wchodzili Mieczysław Sobik, Tymoteusz Sawiński oraz student naszej specjalizacji Piotr Pawliczek, prowadzący badania w ramach realizowanej pracy magisterskiej. Celem wyjazdu była kontrola stacji automatycznych pracujących w terenie oraz ocena i dokumentacja stanu pokrywy śnieżnej w tegorocznym nietypowym sezonie zimowym.

Więcej…
 
Update w bazie odsyłaczy
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W naszej bazie odsyłaczy zamieszczony został link do ciekawej strony, umożliwiającej dostęp do wizualizacji aktualnych danych meteorologicznych z automatycznych stacji pogodowych działających w ramach sieci ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav). Na szczególna uwagę zasługują dane z sudeckich stacji górskich (przykład tutaj), które w wielu przypadkach odnieść można również do polskiej części Sudetów.

Zmieniony: Wtorek, 11 Luty 2014 12:48
 
ZKiOA facebook
Wpisany przez Magdalena Korzystka-Muskała   

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery postanowił jednak iść z duchem czasu i pojawił się na facebooku. Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszego profilu.

 
Doktora Sobika relacja z antypodów

W dniach 13-17 stycznia 2014 roku w Melbourne odbyła się WorldDendro2014 czyli 9th International Conference on Dendrochronology stanowiąca największe cykliczne spotkanie w zakresie wykorzystania w nauce i praktyce sekwencji słojów drzew. W konferencji wzięli udział także reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego: Piotr Owczarek i Mieczysław Sobik - ze wstępnymi wynikami grantu "Przestrzenne uwarunkowania zmian w górnoreglowych ekosystemach świerkowych w świetle struktury depozycji zanieczyszczeń atmosferycznych w wybranych pasmach gór Polski" kierowanego przez Marka Błasia - wygłaszając w imieniu zespołu (oprócz już wymienionych: Ewa Myśków, Michał Godek, Justyna Lisok i Filip Duszyński) 2 referaty i prezentując 3 postery.

Więcej…
 
Nowa monografia Karkonoszy
Wpisany przez Tymoteusz Sawiński   

W ostatnich dniach ukazało się nowe opracowanie monograficzne poświęcone Karkonoszom, - "Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego", pod redakcją R. Knapik i A. Raja, wydane staraniem Karkonoskiego Parku Narodowego, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Licząca 500 stron książka stanowi obszerne kompendium, opisujące w 18 rozdziałach wszytkie komponenty środowiska przyrodniczego Karkonoszy, zagadnienia ich ochrony oraz problematykę występujących w Karkonoszach zagrożeń środowiskowych.

Warto zaznaczyć, że rozdział pt. "Klimat", przygotowany przez zespół autorów: M. Sobik, M. Błaś, K. Migała, M. Godek (ZKiOA) i T. Nasiółkowski (IMGW), stanowi nie tylko podsumowanie długoletnich badań prowadzonych przez ośrodek wrocławski. Opracowanie jest również próbą nowego spojrzenia na zagadnienie klimatu Karkonoszy, zwłaszcza w odniesieniu do czynników i procesów odpowiadających za jego przestrzenne zróżnicowanie.
Rozdział "Klimat" w wersji pdf dostępny tutaj

Zmieniony: Czwartek, 30 Styczeń 2014 09:38
 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

Strona 3 z 7

 

 


 

Klaps - Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza i przekroczenia ładunków krytycznych w regionie granicznym Polska - Saksonia

Klaps – Klimawandel, Luftverschmutzung und Belastungsgrenzen von Ökosystemen im sächsisch-polnischen Grenzraum 

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013

 

Dowiedz się więcej...

 

Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery

ul. Kosiby 8
51-621 Wrocław
   
Telefony: +48-71-348-54-41
+48-71-372-94-97
Fax: +48-71-372-94-98
   
E-mail: info.meteo@uwr.edu.pl